Bombowa komunikacja!

Bombowa komunikacja!

 

 Dzisiaj chciałbym poruszyć temat komunikowania się. To, że mam pewne organiczenia fizyczne i komunikacyje, nie oznacza że nie umiem rozmawiać. Ja nie mówię, ale komunikuję się za pomocą symboli Blissa.

 

Z osobami z mojego bliskiego otoczenia porozumiewam się oczami na zasadzie jedno mrugnięcie TAK, brak mrugnięcia NIE. To się sprawdza jeśli pytanie jest konkretne np: czy chcę jeść, albo czy jestem śpiący. Gdy jestem zły lub zmęczony napinam swoje całe ciało, co też jest sposobem komunikacji.

 

W Ośrodku „Krok za krokiem” poznałem system symboli Blissa. Porozumiewania za ich pomocą nauczyła mnie Pani Agnieszka Pilch. Bardzo Pani za to dziękuję, w ogromnym stopniu ułatwiła mi Pani życie! W jednym potężnym katalogu zawarte są symbole. Podzielone są na kategorie – kolory. zielony, czerwony, żółty to są te których najczęściej używam, i pozostałe 7 których używam sporadycznie. Nie jestem w stanie sam utrzymać katalogu i jeżeli chce porozmawać potrzebuje pomocy asystenta. Na początku wybieram kategorię (dany kolor mrugnięciem), później wskazuję odpowiednią stronę i tak samo z wybranym słowem. Przykład mojej wypowiedzi: kolor zielony – mrugnięcie, dana strona – mrugnięcie, (jeśli następna strona – brak reakcji), słowo: „jechać” – mrugnięcie, następnie mrugam na słowa: „kiedy”, „wycieczka”, „góry” (zwykle każde słowo na innej stronie). Łatwo wtedy zrozumieć, że chcę zapytać o to, kiedy jedziemy na wycieczkę w góry. Lubię rozmawiać o sporcie, turniejach Boccia, o przyjaciołach, słuchać kawałów. Jak każdy facet lubię poruszać tematy damsko – męskie. Nie lubię, gdy ktoś nie rozumie tego co chcę przekazać, albo kiedy nie mogę się wypowiedzieć. Można pomóc mi w komunikacji, potrzebuję czasu aby dać odpowiedź. Dlatego podczas rozmowy bądź cierpliwy, zadawaj mi konkretne pytania, mów powoli. I pamiętaj, aby nie zadawć mi kilku pytań naraz.

 

Bliss dał mi możliwość przekazania myśli, mogę dokładnie pokazać co w danym momencie mnie interesuje. Dzięki symbolom asystent nie musi zgadywać o co chodzi, tylko może ze mną gadać na wybrany temat. Potrzeba trochę czasu, aby nauczyć się posługiwania katalogiem i poznania moich ulubionych tematów. Jak każdy potrzebuje rozmowy, dlatego jeżeli macie jakieś pytania, wpisujcie je w komentarzach, odpiszę jak najszybciej. Pozdrawiam i zapraszam do czytania!

 

 


Dodaj komentarz