Poszukujemy osób niepełnosprawnych do gry w piłkę nożną. TWORZYMY DRUŻYNĘ NARODOWĄ!

Poszukujemy osób niepełnosprawnych do gry w piłkę nożną. TWORZYMY DRUŻYNĘ NARODOWĄ!

Ogłaszamy nabór do drużyny piłki nożnej dla osób niepełnosprawnych (7-osobowej paraolimpijskiej). W tą wersję piłki nożnej mogą grać osoby z uszkodzeniem układu nerwowego (jak np.: mózgowe porażenie dziecięce, urazy czaszkowo-mózgowe i inne spełniające dalej wymienione kryteria). Zależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności zawodnicy są klasyfikowani do odpowiedniej kategorii sportowej, co wstępnie mogą państwo uczynić dzięki instrukcjom zawartym poniżej. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną o niżej przedstawionej charakterystyce, bądź znasz taka osobę to prosimy o kontakt – my zajmiemy się bardziej szczegółową klasyfikacją. Prosimy również o kontakt w razie wszelkich pytań i wątpliwości na mail dborowiec@op.pl. Treningi odbywałyby się w Zamościu, zapraszamy wszystkich chętnych mogących przybyć na zajęcia. Planujemy organizowanie obozów sportowych również dla osób z innych części polski. Zapraszamy osoby między 14 a 90 (plus/minus) rokiem życia 🙂 .

 

Uogólniając, zawodnicy wszystkich kategorii piłki nożnej 7-osobowej mają sprawność do samodzielnego poruszania się i „gry w piłkę” (kopania piłki, biegania itd.).

Zawodników można przydzielić do jednej ze 4 kategorii:

CP5 (FB5) – diplegia

CP6 (FB6) – atetoza/ataxia

CP7 (FB7) – hemiplegia (porażenie połowicze)

CP8 (FB8) – jedna z powyższych, ale w minimalnym stopniu lub monoplegia (jedno kończynowa)

 

Klasa CP5 (FB5) – diplegia – wzmożone napięcie mięśniowe w obu kończynach dolnych (wg tzw. skali Ashworth – spastyczność 2-3. Osoba taka czasem używa sprzętu wspomagającego (np.: kula) w trakcie codziennego przemieszczania się, ale ma wystarczającą sprawność do samodzielnego biegania (utykając). Zawodnik przejawia problemy z balansem tułowia (widoczne np.: przy nawracaniu). Zwykle w trakcie biegu widoczne przykurcze zgięciowe bioder.

Klasa CP6 (FB6) – ataksja/atetoza – osoba na co dzień porusza się samodzielnie (bez sprzętów wspomagających). Posiada problemy z kontrolą ruchową kończyn, zwłaszcza górnych. Zawodnik z atetozą ma nieskoordynowany chód, za to ten z ataksją porusza się na szerokiej podstawie i ma problem np.: z nawracaniem. Zawodnicy z tej klasy również mogą posiadać nieco wzmożone napięcia mięśniowe (spastyczność), jak również mają problemy z koordynacją i zmianą kierunku.

Klasa CP7 (FB7) – hemiplegia – widoczne objawy uszkodzenia po jednej stronie ciała (spastyczność w skali Ashworth 2-3). Zawodnik porusza się bez sprzętu wspomagającego, ale zwykle widać jak utyka na jedną nogę. Dobra sprawność „zdrowej” strony ciała. Atleta ma problemy z chodzeniem na piętach czy podskokami na słabszej nodze. W trakcie biegu utykanie może być mniej widoczne, nie będzie jednak kontaktu słabszej pięty z podłożem (chód na palcach).

Klasa CP8 (FB8) – minimalne objawy ruchowe uszkodzenia układu nerwowego (lekkie postacie diplegii, hemiplegii, monoplegii, ataksji, atetozy). Potwierdzenie uszkodzeń obecnością objawów neurologicznych – badanie odruchów ścięgnistych czy objaw Babińskiego, test palec-nos w ataksji, niemożność zachowania bezruchu w atetozie.

Zapraszamy chętnych do współpracy.

 

Aktywny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Krok za krokiem”.

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.

kontakt:

dborowiec@op.pl

Dodaj komentarz