Dzień otwarty

Dzień otwarty

Dnia 12 września 2013 roku w ŚDS odbył się Dzień Otwartych Drzwi. W tym dniu uczestnicy i pracownicy prezentowali swoją twórczość. Celem była promocja działalności Środowiskowego Domu Samopomocy.

Mieliśmy dużo gości, między innymi : dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu, młodzież i terapeutów z Niepublicznej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy „Krok za krokiem”w Zamościu, wolontariuszy z Medycznego Studium Zawodowego im. Stanisławy Leszczyńskiej w Zamościu, panie ze Stowarzyszenia Kobiet po Leczeniu Raka Piersi „Amazonki”, uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu i wielu innych.

Pani Kierownik ŚDS przedstawiła program uroczystości i streściła dwuletnią działalność Domu oraz zaprosiła gości do świętowania i zwiedzania. Po tych słowach rozeszliśmy się po pracowniach.

Mając na celu promocję naszego Domu prezentowaliśmy działalność pracowni:

Pracownia ruchu i rehabilitacji pochwaliła się grą w Boccię oraz modyfikacją gry w siatkówkę. Do wspólnej gry zaprosili dzieci z 3 klasy szkoły podstawowej.

Pracownia komputerowo-audiowizualna i rozwoju komunikacji alternatywnej prezentowała filmy własnej produkcji, opowiadała o działalności pracowni oraz przedstawiła sposoby komunikacji wspomagającej. Głównymi zainteresowanymi byli słuchacze studium Medycznego w Zamościu.

Pracownia ogrodnicza-porządkowo tak jak obiecała, przygotowała sadzenie wrzosów. Ta akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ posadzone wrzosy można było zabrać ze sobą. Terapeuci opowiadali jak funkcjonuje pracownia, jak dostosowuje metody terapii do potrzeb uczestników.

Pracownia arteterapii i pracy twórczej próbowała swoich sił w zakresie zdolności manualnych i twórczych. Wykorzystaliśmy drzewka jesienne przy użyciu farb oraz stempelków w kształcie liści (przygotowane z ziemniaków – cóż za kreatywność :). W pracowni można było także nabyć różne kolorowe rysunki na twarzy, które dawały niejednokrotnie powód do uśmiechu. Pracownia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Goście mogli podziwiać prace uczestników, które zdobią pracownie. Byli także zainteresowani techniką ich wykonania.

Pracownia gospodarstwa domowego prowadziła zajęcia kulinarne. Uczestnicy przygotowali sałatkę. Pracowni zawdzięczamy poczęstunek przygotowany na ten dzień. Zaserwowano gościów pyszny bigos, owoce i gorące napoje oraz słodkości, w postaci szwedzkiego stołu.

Dodaj komentarz