BOCCIA

Krok Dalej – Środowiskowy Dom Samopomocy w Białobrzegach

O bocci

Boccia

HISTORIA SPORTU OSÓB Z PORAŻENIEM MÓZGOWYM W POLSCE jest dość krótka: Zacznijmy od BOCCI – dyscypliny najbardziej rozpoznawalnej wśród sportów osób z uszkodzeniem układu nerwowego , polska historia to dwa kierunki:

POZNAŃ, a właściwie Poznański oddział STARTU
oficjalna strona www.boccia.start.pl podaje:

…W 1992 roku grupa szwedzkich sportowców z klubu FIFH w Malmo przywiozła do Wągrowca na obóz sportowy organizowany przez Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu Boccię. Zorganizowano wspólne szkolenie i jeszcze tego samego roku ruszyły w Poznaniu stałe treningi. Pierwszym szkoleniowcem był Witold Maciejewski….Generalnie uczestnikami zajęć były osoby niepełnosprawne niesklasyfikowane , była to rekreacja i zabawa.

ZAMOŚĆ – „Krok za krokiem”

W 1992 roku zostało założone Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu. Dopiero 10 lat później z Anglii dotarł trener Boccia, który przywiózł pierwszy komplet i bardzo powoli zaczęło się: najpierw zabawy, później próby treningu, nie było pomysłu na rywalizację , zajęcia miały charakter sportoterapii. Od samego początku, aż do chwili obecnej głównym budowniczym Bocci ze strony zamojskiej był/jest i będzie J Ireneusz Klimek (przyp.administratora ) – .

W 2006 roku zorganizowano pierwsze zawody, wykonano rynny, w 2007 roku nawiązano kontakt z Polskim Komitetem Paraolimpijskim ojcem chrzestnym zawodniczej gry był Piotr Banasiak który według mnie jest osobą która zapaliła POLSKĄ boccię na próbną drogę do stworzenia drużyny paraolimpijskiej w Polsce .

2007- 2011 rok to liczne zawody boccia w formule rekreacyjnej – w Polsce głównie Zamość, Warszawa, Poznań, Lublin, Radom, Kielce, Jaworzno.

Boccię w Zamościu zawodniczo rozpoczął Tomek Kłos, Mateusz Szuwara, Bartek Nowosadowski.

W 2009 roku trzech zawodników z Zamościa i Lublina Bartek Nowosadowski BC 3, Marcin Kiciak BC2, i Patryk Barszczyk pojechali na pierwsze z udziałem Polaków międzynarodowe zawody do Wiednia za pieniądze od sponsorów i dobrych ludzi. Zajęli tam miejsca w pierwszej dziesiątce .

Rok 2010 to następny wyjazd do Wiednia ale to już zawody drużynowe dwie drużyny BC3 Zamojska i Poznańska oraz 1 drużyna BC1/BC2 Zamojsko-Lubelska.

W 2010 roku odbyły się Pierwsze Mistrzostwa Polski w Boccia w Skokach koło Poznania tu już była klasyfikacja tak jak mówią przepisy Boccia: BC1, BC2, BC3, BC4

Dwie historie Zamojska i Poznańska połączyły się obozami w Wiśle, wspólnymi zawodami w Wągrowcu w 2007 roku.

Zamojski SPDN był inicjatorem nie tylko rozwoju gier z klasyfikacją CPISRA ale szkoleń sędziów międzynarodowych boccia które w Zamościu ukończyło 60 osób kursu doskonalącego instruktorów. Poznański start zainicjował wspólnie z AWF Poznań kursy instruktorów boccia.

Cały czas środki na organizację zapewniał PKPAR i sponsorzy.

Rok 2011 to liczne zawody wspomnieć należy Zamojską Ligę Boccia i Ligę Śląską Boccia , Turnieje w Radomiu oraz cykl festiwali z Boccia w ramach PKPAR .

Podsumowaniem sezonu 2011 były II Mistrzostwa Polski Boccia w Wągrowcu jak powiedział Romuald Szmidt prezes Startu Poznań: historia zatoczyła koło.

Wyniki pokazały że boccia najlepiej się ma na wschodzie w kategori BC2 pierwsze cztery miejsca Lublin i Zamość, a w BC3 pierwsze i drugie miejsce z Zamościa.

Boccia wersja paraolimpijska

Zawodnicy startują w klasach sportowych BC1, BC2, BC3, BC4. Certyfikowani klasyfikatorzy (w Polsce jest tylko jeden) na podstawie testów i oceny siły, spastyczności, przykurczów decydują o przynależności do klasy. Wśród zawodników najczęściej spotkać możemy osoby z porażeniem mózgowym, Miopatiami czy z uszkodzeniem rdzenia kręgowego (tetraplegie).

Rywalizują ze sobą dwaj zawodnicy lub dwie drużyny bilami czerwonego i niebieskiego koloru. Należy tak wyrzucić bilę swojego koloru by umieścić ją przy bili białej, gra podzielona jest na 4 lub 6 endów, ograniczona czasem. Boisko 12,5 m x 6m . Zawodnicy kategorii BC 3 korzystają z rynny służącej do naprowadzania piłek oraz pomocy asystenta. Boccię w Polsce uprawia już kilka tysięcy osób.

Race Runner jest to rower trzykołowy który zawodnik napędza poprzez kończyny dolne krocząc, lub odpychając się nogami, nie posiada przekładni, pełni funkcje chodzika. Tu także jest podział na klasy – najczęściej zawody rozgrywane są w klasach CP 1-2. Zawody odbywają się na bieżni najczęściej na dystansach 100, 200, 400, 800m. Rowerochodzikiem można przemieszczać się w terenie różnym jak np: w parku . Jedyne rowery w Polsce znaleźć można w Zamościu (4 sztuki).

Piłka nożna 7-o osobowa: lekko zmodyfikowane przepisy piłki nożnej, wykorzystanie klasyfikacji CP5-CP8. Dla zawodników dotkniętym uszkodzeniem CUN. Zamojski ośrodek organizuje obóz dla chętnych do tej dyscypliny w okresie wakacji

Piłka nożna na wózkach elektrycznych (powersoccer): w drużynie gra czterech zawodników na specjalnych wózkach elektrycznych, na razie nie wprowadzono klasyfikacji. Zawodnicy popychają piłkę przy pomocy specjalnych, przymocowanych zderzaków w celu uzyskania bramki. Profesjonalne wózki do powersoccera również znajdują się jedynie w Zamościu (4 sztuki).

BOCCIA (oryginalna nazwa Boccia szczegóły strona www.cpisra.org )

ROWEROCHODZIKI (oryginalna nazwa Race Runner szczegóły strona www.cpisra.org)

PIŁKA NOŻNA 7-O OSOBOWA (oryginalna nazwa Football 7-a-side szczegóły strona www.cpisra.org )

PIŁKA NOŻNA NA WÓZKACH ELEKTRYCZNYCH (oryginalna nazwa Powerchair soccer ; szczegóły strona www.fipfa.org )

Osoby zainteresowane sportem osób z uszkodzeniem mózgu zapraszamy do kontaktu, współpracy, wsparcia…

******************************************MY o BOCCI.***************************************************
Grą w Boccię ,, zaraził,, nas nasz trener pan Irek. Jako jeden z pierwszych w kraju zaczął propagować ten sport w środowiskach osób niepełnosprawnych. Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, ale także można wykorzystywać ją jako grę integracyjną dla wszystkich. Trenujemy boccię już 7 lat, zaczynając w ośrodku ,, Krok za krokiem,, w Zamościu i kontynuując treningi w Środowiskowym Domu Samopomocy ,,Krok dalej,, w Białobrzegach. W grze w ,,kulki,, osiągamy duże sukcesy. Możemy się pochwalić tym że nasi zawodnicy już od początku trenowania tej dyscypliny zdobywają pierwsze miejsca na zawodach w Polsce. Obecnie nasz wychowanek Bartek Nowosadowski jest mistrzem polski w kategorii BC3, a Michał Kozyrski (obecny V-ce Mistrz Polski) w ubiegłym roku zajął pierwsze miejsce w tej kategorii. Inni zawodnicy są w ścisłej czołówce polskiej bocci: Marcin Kiciak, Kamil Pomarański, Ola Rozkres, Kasia Rozkres. Na przestrzeni kilku lat wyszkoliliśmy ponad 100 sędziów i trenerów boccia, dzięki którym dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna. Poprzez nasze sukcesy i zaangażowanie propagujemy ten sport w całym kraju. Dużym wyzwaniem dla naszych zawodników jest zaistnienie na stałe w europejskiej i światowej czołówce boccia.
Mamy nadzieję że w przyszłości dzięki pracy i poświęceniu osiągniemy sukcesy na arenie międzynarodowej. Marzymy o zakwalifikowaniu się do paraolimpiady w Rio de Janeiro.
Boccia jako sport wpływa też na pozytywny rozwój osób niepełnosprawnych we wszystkich aspektach życia. Następuje poprawa kondycji fizycznej. Ludzie grający w boccię samorealizują się i zapełniają niezagospodarowaną przestrzeń spędzania czasu. Systematycznie do ,,energii,, włożonej w treningi i rywalizację wzrasta samoocena zawodników. Sportowcy rozszerzają swoje kontakty społeczne co przeciwdziała wykluczeniu społecznemu.
Uprawiając sporty zyskujemy wiele nie tracąc nic, odkryliśmy doskonały sposób rehabilitacji i wielką frajdę sportowej walki o medale.
(pomoc w opracowaniu tekstu – Agnieszka Markiewicz)

Facebook Polskiej Federacji Boccia – https://pl-pl.facebook.com/bocciapolska
Strona www Polskiej Federacji Boccia – http://polskaboccia.pl/

PRACOWNIE

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

tu przygotowujemy naszych uczestników do samodzielnego życia poprzez rozwijanie umiejętności społecznych w zakresie praktycznym, kulinarnym, budżetowym, higieny osobistej, promocji zdrowego trybu życia...

PRACOWNIA RUCHU I REHABILITACJI

tu prowadzimy terapię ruchową w celu podniesienia sprawności i wydolności fizycznej, poprawy małej i dużej motoryki, nauki i doskonalenia koordynacji ruchowej i koncentracji,wyrabianie płynności i elastyczności ruchów, korekty postawy, chodu i równowagi...

PRACOWNIA PORZĄDKOWA

tu wspieramy naszych uczestników poprzez rozwijanie umiejętności praktycznych dotyczących czynności porządkowych, rozwijanie zainteresowań ekologią i przyrodą, wygaszanie niepożądanych emocji poprzez pracę,nauka i doskonalenie umiejętności...

PRACOWNIA KOMPUTEROWO – AUDIOWIZUALNEJ I ROZWOJU KOMUNIKACJI ALTERNATYWNEJ

tu wspieramy naszych uczestników poprzez usprawnienie mowy czynnej i biernej, stymulacja czynna i bierna aparatu artykulacyjnego...

PRACOWNIA ARTETERAPII I PRACY TWÓRCZEJ

tu wspieramy naszych uczestników poprzez rozwijanie umiejętności twórczego myślenia, zdolności manualnych i poczucia estetyki, nauka wyrażania swoich uczuć, przeżyć, emocji poprzez różne techniki plastyczne,rozwijanie współpracy ...